review – Time 4 Learning


Sassyfrass had a ball with her free 30-day membership to Time 4 Learning Preschool. She was able to navigate the site completely on her own and felt like such a big girl!

Time 4 Learning Preschool is divided into two levels. Each level has a whole page of interesting topics from which to choose.

Each topic can be explored through videos, puzzles, games and stories. There is also a playground section filled with tons of educational games. Many of them are games that can be found on the internet, like PBS, but I didn’t have to worry about Sassyfrass clicking on ads or trying to navigate the web.

The only thing that I don’t love about this site is the price. There is no way we can afford a membership, and I don’t think I would be willing to pay that much even if we could.

Time 4 Learning is for grades Pre-K – 8th. You can try out demos of the lessons & playground HERE. You can view a scope & sequence of the lesson plans HERE.

The Nitty Gritty:

  • $19.95/month for 1st child
  • $14.95/month for each additional child

Value: I don’t think this will be affordable for many homeschoolers.

See what my TOS Crew Mates have to say about Time 4 Learning Preschool!

I received a free 30-day membership for the purpose of writing my honest review. No other compensation was given.

Comments

  1. Keri Lynn says

    I just wanted to say that we Love and Use T4L!!!http://www.Time4Learning.com :)
    but, Thats not all I wanted to say, LOL..I wanted to give a lil tip to make T4L more “Affordable”…If you buy at least 3 months at a time ,You can get like a $5 a month discount!!!!! This is what we do $-)
    Hope this helps someone who is considering this program, but is on a budget….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>