Are We There Yet?

Amy's wandering the internet and sharing the best with you!


59 Comments

Your Grocery Budget Toolbox *Giveaway*

Do you ever decide to do a little project around the house, get frustrated when you can’t find all of the tools or supplies, and quit before you ever get started?

(What? That’s just me? Ok, then you’ll have to pretend! ;) )

The same thing can happen when it comes to eating healthier. You decide to start feeding your family whole foods, go to the store and have a minor stroke over the price of healthy food, and quickly fall back into your old pattern of eating.

Your Grocery Budget Toolbox is going to teach you how to feed your family real food on a real budget!

I used to be a couponing pro, regularly saving 60-85% on my shopping trips. Those savings rapidly declined when we started transitioning to a whole food diet a few years ago. I plan my menu according to the weekly sales, and make the majority of our meals from scratch, but I know our grocery bill could be lower.

I was over-the-top excited when I started reading Your Grocery Budget Toolbox! Anne not only takes you step-by-step through the many ways you can save on healthy food, she also breaks each chapter down into specific details.

Take my favorite chapter for example: Sourcing Healthy Food

A lame ebook would simply list all of the stores that carry inexpensive organic foods. But this is no lame ebook, it is a Toolbox, and it lists exactly which organic items can be found cheapest at each store!

Every chapter is filled with valuable information!

  • Budget (how to make one, what you can afford on your budget, a sample $250/month budget, and more)
  • Price List (what it is, how it helps, how to make one, how to maintain)
  • Sourcing (a comprehensive review of sources – online and brick-and-mortar – for inexpensive healthy food)
  • Once-a-Month Shopping (maximizing your budget by shopping once a month)
  • Price Caps (learn how to set limits for how much you will spend on different items)
  • Coupons (can coupons be effective when shopping for healthy foods?)
  • Do it Yourself Foods (foods you can make yourself and save money)
  • Take it to the Next Level (develop frugal habits that will save you LOTS)
  • Saving Money in the Internet Era (frugal hacks from the modern age of internet and social media)
  • Resources
  • Printables

There are several challenges in the book, and I decided to take the Once-a-Month Shopping Challenge. I know that fewer trips to the store will add up to bigger savings each month.

Here is my best guess of (some of) what my family of 7 eats in a month:

  • eggs – 6 dozen
  • milk – 18 gallons (wowsers)
  • bread – 6 loaves
  • pasta – 6 lbs
  • rice – 2 lbs
  • produce – 20+ lbs
  • flour – 4 lbs
  • sweetener – 2 lbs
  • meat  – 20+ lbs
  • butter – 6 lbs
  • oatmeal – 2 lbs

I will be using several of the challenges in Your Grocery Budget Toolbox over the next month to help me figure out my Once-a-Month Shopping plan.

You can purchase Your Grocery Budget Toolbox for only &4.99!

Even better, order by July 24th and save 20% off with this code: wandering

Feel free to go ahead and buy yours now because you will get a refund if you win the giveaway!!

Giveaway Rules

closed – winner announced on Tuesday!!

(Leave one comment listing everything you completed)

Mandatory: Leave a comment telling whether you are a.) a whole foods wannabe, b.) a whole foods newbie, or c.) a whole foods fanatic

Extra Entries

Giveaway ends on Monday, July 23rd!

This post contains my affiliate link, but I would be crazy about this super-duper ebook even if it didn’t. :D


6 Comments

Mega List of Books for Sale

{I will be adding a little more over the next couple of days.}

Can you tell I just finished organizing the schoolbook shelves? :)

Be sure to check out my Want-to-Buy List at the bottom!

  • Paypal accepted
  • prices include media mail shipping
  • from a non-smoking home
  • items in good used condition unless stated
  • leave a comment on this post stating the items you wish to purchase, or any questions you have

Student of the Word Year 1 $75 ppd  vgc -includes

  • Teacher Edition
  • Resource Edition
  • Worksheets
  • Audio Tape
  • Understanding the Call to Discipleship dvd

The Heart of Wisdom Teaching Approach: Bible Based Homeschooling Robin Sampson $16 ppd  vgc   SOLD

A Family Guide to the Biblical Holidays  Robin Sampson $16 ppd
markings on top of book; inside is in vgc

A Child’s Geography: Explore His Earth Ann Voskamp  $9 ppd  (older edition) shelf wear on cover; pages in vgc

Over Our Heads In Wonder; Science & the Sky Esther Yant $6 ppd  vgc

Bigger Hearts for His Glory  Heart of Dakota  $45 ppd  vgc   SOLD

Drawn Into the Heart of Reading Student Book Level 2-3 $12 ppd Heart of Dakota   vgc; spine cut off & pages hole punched (professionally)   SOLD

Drawn Into the Heart of Reading Student Book Level 4-5  $15 ppd Heart of Dakota   vgc; spine cut off & pages hole punched (professionally) SOLD

Artistic Pursuits gr.4-6 book 1  $25 ppd  vgc   SOLD

Seasons of Faith Series book & CD (2009) $20 ppd vgc, CDs never used

  • Race with Midnight (Spring)
  • You Can’t Come In (Summer)
  • Seventy Times Seven (Fall)
  • Braving the Storm (Winter)

Write Source 2000    $10 ppd  vgc

Writers Express   $10 ppd  vgc

Trail Guide to World Geography  $8 ppd vgc

History for Little Pilgrims  $6ppd crease in cover; pages in vgc

The Light and the Glory History Bundle  $22 ppd

Go For It! child’s planner,devotional  $8 ppd

Saxon Math 7/6 Solutions Manual  $10 ppd  wear on cover & spine; pages in vgc

Easy Grammar Plus   $12 ppd  vgc

Autumn Bundle  $15 ppd

Christmas Bundle $18 ppd

Simply Grammar $6 ppd -shelf wear on cover; pages in great condition

Family Math $8 ppd -shelf wear on cover; pages in great condition SOLD

Writing Strands Level 3 $8 ppd  vgc

Basic Math Word Problem Tutor DVD $10 ppd (see my review here)

Saxon Math 1 workbook part two  $5 ppd

Bible Verse Coloring Pages 2  $6 ppd 

Books for Mom $5 ppd for 1, or $4 ea. w/any other purchase

Teacher Resource Books & Misc.  $4.50 ppd for 1, or $3 ea. w/any other purchase

~Want to Buy~

**I tried to link everything to the exact version.

Thanks for Looking!!

Browse the Used Curriculum Sale @ The Happy Housewife!

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 155 other followers